# Tips på bok
Author: Kia

Jag har fått ett tips om en (enligt henne) en jättebra bok... Någon som läst den? [Flodhästen i vardagsrummet](http://www.adlibris.se/product.aspx?isbn=9186082647 "http://www.adlibris.se/product.aspx?isbn=9186082647")

Vad tyckte Ni? Funderar på att läsa den.

## Comment 1
Author: AnneN

Har ej läst den men funderar på att köpa och läsa den då jag får pengar, verkar jätte intressant

## Comment 2
Author: AnneN

Har även ett tips om en annan enligt mej extremt bra bok. Anhörig, skriven av Katerina Janouch. [http://www.adlibris.se/product.aspx?isbn=9164201570](http://www.adlibris.se/product.aspx?isbn=9164201570)

## Comment 3
Author: Kia

_Jag beställde boken ... Ska hämta den i veckan.. Spännande. Hon som tipsat mig säger den är jätte bra:)  
_

## Comment 4
Author: mollward

Nu har jag också beställt boken! Den var 2 kronor billigare på Bokus! Snacka om fynd! Hehe!

## Comment 5
Author: Kia

Har  börjat läsa nu... Får väl se om denna är något för mig men den verkar väldigt intressant:)

## Comment 6
Author: sockerloppan

Hej. Flodhästen är jättebra. Tommy Hellsten har skrivit flera bra böcker, dom finns att låna på biblan  kram carina

## Comment 7
Author: Kia

Någon som läst den än? Jag har bara hunnit halvägs. Känns som jag läser väldigt mycket böcker just nu för att komma till rätta med mina beroenden. Alltså läser jag mer än en i taget. De är alla intressanta och ibland måste jag läsa ett kapitel i taget för att sen reflektera över det en dag. För att det jag läser är tänkvärda saker som kan hjälpa det sjuka i mig.

## Comment 8
Author: GitteL

Ja den är mycket bra. Det ger en förståelse på varför det blir som det blir och den är otroligt bra formulerad så att vi kan förstå vårt eget mönster.

Det inre sårade barnet.
