# Förtjänar jag inte bättre än såhär?
Author: Hatasallad

Jag vet inte riktigt vart jag ska placera denna tråden...

Förra året 5/11-06, hade jag en liten fest, eftersom den 6/11 fyllde jag 17 år. Hade gjort smörgåstårta och bjudit in två danskar. Det gick väl bra tills det kom fler danskar (släktingar till danskarna som var inbjudna). Sen på kvällen, var mamma full, och det slutade med att pappa skällde ut henne och sa att jag och min bror skämdes över henne att hon var så full.

Hon kommer in, jävligt förbannad, skällde ut mig och min bror. Sedan gick hon och la sig. Senare på kvällen sa pappa att han skulle flytta härifrån om mamma inte slutade att dricka sprit. På min födelsedag sa hon ingenting om det som hände.

För två veckor sen, så visade pappa mig mammas gömställe för sin sprit. Jag visste att hon gömde sin sprit där, brosan hade visat mig det tidigare. Pappa sa till mig att jag skulle säga till mamma att hon skulle flytta härifrån om hon ska hålla på som hon gör.

Vi vet att hon har lånat jättemycket pengar från banken för att kunna köpa en massa sprit. Detta beroendet har hon haft i några år. Brosan bryr sig inte, pappa är förbannad, vad kan/ska jag göra åt det? Förutom gå och vänta på att ta studenten och skaffa jobb och flytta hemifrån.

Det hjälper inte att prata med kuratorn, det är som att prata med en vägg.

Det blir inte knappast bättre att man blir mobbad i skolan, fan, jag orkar inte längre. Jag känner mig för att begå självmord, hoppa ut framför ett tåg. Vill bara komma härifrån, vill bort från allt...

## Comment 1
Author: AnneN

Det jag kan komma på just nu denna sena timma är att du kan kontakta ala.teen det är en grupp för ungdomar som är anhörig till alkoholister [http://www.al-anon.se/Alateen/](http://www.al-anon.se/Alateen/)

## Comment 2
Author: Gronstedt

Ta inte livet av dig, det finns inga garantier för att det är bättre på andra sidan! Jag förstår att det är jobbigt när familjen slits åt olika håll sådär. Tyvärr är det så att det nog inte hjälper din mamma att man skäller på henne, en beroende person måste vilja själv, måste inse själv, för att det ska fungera att ta tag i problemen. Insikten kan inte komma utifrån. Det du kan göra är att kontakta någon anhöriggrupp, som Anne\_N skriver,  och kanske få med dig din pappa och din bror dit. Där kan ni träffa andra i samma situation och kanske få bättre tips och hjälp.

Var rädd om dig!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ingen lätt situvation du har. För det första ska din mamma och pappa lösa detta med din mammas alkoholmisbruk. Det är inget du och din bror skall ta på er. Om din pappa vill att din mamma skall flytta skall han som vuxen persson ta det med henne. Det bästa skulle nog vara om hon skulle få hjälp med sin missbruk tex. behandlingshem. Hon har inte rätt att skälla och bete sig som hon gör mot er. Jag tycker att din pappa skall ställa henne mot väggen och låta henne välja familjen eller spiten. Du och din bror kan inte forsätta ha det så här hemma, och det måste både din mamma och pappa inse.

Vad som gäller skolan och mobbningen, så kan jag säga att jag blev mobbad från nollan till sjuan. På min tid gjorde man inte så mycket åt det, men i dagens läge skall ju skolorna ta tag i detta. Om du känner att det inte han hjälpt att prata med den kuratorn som du har varit hos så försök att hitta en annnan kurator/psykolog tex.på ungdomsmottagningen, BUP, vårdcentralen m.m Du behöver en vuxen som du kan lita på och känner att du kan berätta allt för och då kommer det att bli lättare att hanskas med allt. Jag undrar vet lärarna om att du blir mobbad i skolan?? Försöker det att göra något åt det eller bryr de sig inte??

Försök att stå ut, jag vet att det inte är lätt. Självmord är absolut ingen lössning på detta.

Ställ krav på de vuxna och säg som det är......

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Självklart är det ingen som förtjänar att ha det som du och din bror.

Ställ din mamma mot väggen, tillsamman med din bror och pappa. Förklara hur ni har det och hur ni mår i denna situation. Tala om att du inte vill bo kvar hemma. Det kan verka och vara hårt och tufft, men hon måste lyssna på er. Ställ krav!

Al-anon (#1) är ett jättebra förslag. Har din kommun ingen ungdomsmottagning? Det är också ett bra förslag.

Om du tycker att det känns hopplöst att bo kvar hemma kan du vända dig till socialtjänsten, de flesta kommuner brukar kunna erbjuda ett ungdomsboende om hemsituationen är hopplös.

Lycka till och ge inte upp!

## Comment 5
Author: Hatasallad

#4 Jo, det är det jag vill (flytta hemifrån)! Hur kan jag få kontakt med socialtjänsten?

## Comment 6
Author: zeretki

Jag tror inte att du kan lösa dina föräldrars problem, inte heller tycker jag att du ska försöka göra det. Dom är vuxna individer och måste själva ta itu med det.

Jag tycker DU ska fokusera på att DU ska må bra, lära dig att må bra utan dina föräldrar.

Om inte kuratorn vill lyssna så hitta någon annan vuxen som du märker lyssnar bra på dig. Det är viktigt för DIG!

## Comment 7
Author: Kia

#5 Jag blir så illa berörd av det du skriver och jag känner att jag kan inte fokusera när jag läser det.

Kanske för jag själv utsatt mina barn för en hel del och de är långt ifrån så gamla som du är. Vilket skrämmer mi ännu mer. För jag vill inte att de hamnar där du är idag för att de blivit utsatta för samma sak.  

Det är skamfyllt att erkänna det jag gör nu och den dagen din mamma ser sina problem med alkoholen klart kommer hon garanterat känna lika mycket skam som jag känner när jag skriver detta.

Men det är inte ditt jobb att hjälpa din mamma, absolut inte och organisationerna som det skrivs om här ovanför är bra ställen där du kan få stöd och hjälp.

Att växa upp i ett beroendehem är inget jag önskar min värsta fiende då jag vet vad det handlar om.

Jag hoppas du söker hjälp med alla dina känslor för jag tror att när man börjar tänka i dom banorna som du gör nu med ditt liv då har man kommit till en punkt då man måste ha hjälp.

Man glömmer ofta bort dom som lever med de beroende, och fokuserar gärna på den som är beroende vilket inte är rätt då de människor som lever med en beroendeperson lider oehört mycket.

Kan du ta något stöd alls i din bror för han måste trots allt upplevt samma som du genom åren. Din pappa är det kanske svårt att vända sig till för han är säkerligen medberoende och det krävs lika mycket att inse det som med ett vanligt beroende. Så att du ser det så klart är bara positivt för det gör att du har kommit så mycket längre än någon av de andra i din familj.

Jag hoppas du kan hitta den hjälpen du behöver och få träffa likasinnade så man inte känner sig så ensam och inte känner hopplösheten.

Styrkekramar /Kia

## Comment 8
Author: Hatasallad

Pappa brukar bli väldigt arg när han är full, och han kan vara borta i flera timmar om dagarna. Då sitter han hos grannen eller någon dansk och dricker sprit. Grannen är också alkoholist han med.

 Så jag tycker det här med att missbruka med sprit har bara blivit värre sen danskarna flyttade hit. Jag bor i en by.

Vill bara komma härifrån.... vill bara bort... jag orkar inte med det här längre...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Så ska du inte ha det. Det är ju meningen att du ska kunna ha ett bra liv, ett "normalt" tonårsliv.

Du kan inte hjälpa dina föräldrar nu och det är absolut inte meningen heller. Det är inte ditt ansvar. Ditt ansvar är att ta hand om dig själv, så att du kan må bra.

Socialkontorets (Omsorgskontoret) telefonnummer hittar du på gröna sidorna i din kommun.

Var inte rädd för att kontakta dem, de har tystnadsplikt.

## Comment 10
Author: AnneN

Hatasallad jag såg nu att du är 18 år. Då jag var 18 så fick jag genomgå en utredning på socialen som gjorde att jag fick egetboende av socialaskäl (mina föräldrar är alkoholister) och då fixa dom en lägenhet åt mej och jag fick beviljat socilabidrag med vilkoren att jag måste sköta räkningarna, gå skola eller aktivt söka jobb.

## Comment 11
Author: Maria

Håller med alla tidigare kloka råd.

En alkoholist ska alltid konfronteras. Men då måste man själv ha lite distans... Tänk på dig själv till att börja med sedan i framtiden om du har ork/lust så ta itu med dina föräldrar...

## Comment 12
Author: Hatasallad

Jaha... fick reda på att brosan tycker att jag är "**jävligt löjlig**" om ang om hur jag känner mig med mammas problem med alkoholen.

Hoppas att han blir jävligt ledsen om mamma dör i alkoholförgiftning eller dylikt.

Det känns mer lockande att ta sitt liv. Jag ser ingen mening med det här, allt ska gå åt helvete.....

Pratade med min kompis och hon tror att det inte blir bättre av att flytta, för de löser inte problemen. Hon tycker att jag ska reda ut detta.

## Comment 13
Author: zeretki

#12  Självklart blir det bättre för dig om du flyttar! Du måste lära dig att separera dig själv från din familj, klippa av navelsträngen.

Vad din bror eller din övriga familj tycker är inte viktigt för dig, egentligen. Även om det känns så.

DU ska INTE lösa problemen, du ska ta hand om dig själv. Du ska strunta i dina föräldrar, du måste leva DITT liv.

Tycker jag iallafall.

Andras problem kan du jobba med när du har fått dig själv på fötter, när du mår TOPPEN och har arbetat med dig själv.

## Comment 14
Author: AnneN

Hade inte kunnat säga det bättre själv zeretki =) du tog orden ur munnen på mej

## Comment 15
Author: Karmatarerskanise

Jag håller också med zeretki!!

## Comment 16
Author: [Borttaget]

\# 12 Det är ditt mående det gäller och inget annat.

Så sant som Zeretki, det är inte meningen att du ska lösa några "föräldra-problem", du ska ta hand om dig själv i första hand.

Ett av mina barn valde denna utvägen när det kändes för tungt hemma. Därför vet jag vad du(och jag) talar om och jag tycker inte att du ska tveka en sekund.

Ditt liv är bara ditt och det ska du vara rädd om!

## Comment 17
Author: Niklas

#0: Av det du beskriver är det inget fel på dig. Du har hamnat i en situation som påverkar dig negativt. Gör vad du kan gör att komma ifrån familjen (och därmed problemen). Vad din bror, pappa eller mamma tycker är inte så viktigt just nu.

Att komma ifrån löser ditt problem, däremot inte resten av familjens, men dem är det bara de själva som kan göra något åt.

Lycka till!

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 18
Author: Heda

Jag förstår din situation är själv uppvuxen med missbrukar familj.  
Det bästa är som 1# säger att söka hjälp hos någon ungdomsgrupp, där får du träffa andra ungdomar som lever i missbrukar familj.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Jag tycker att det är nog bra om du får ett eget boende och lite lung och ro runt dig. Om dina föräldrar vill sedan forsätta att drick är det ju upp till dem, men huvudsaken är att du inte behöver att lida när de dricker. Var rädd om dig...och försök att få hjälp med att flytta hemifrån snarast för din egenskull.

## Comment 20
Author: Hatasallad

Jag har ett problem. Jag har djur som jag vill ha med när jag flyttar. Hur gör man då åt det? **_Jag vill absolut inte sälja dem_**

## Comment 21
Author: AnneN

Beror kanske lite på vad det är för djur och vart du ska flytta

## Comment 22
Author: Hatasallad

Jag har två kaniner och två marsvin.. vart vet jag inte...

Varför ska min kompis tycka att jag ska reda upp denna röra? Jag har inget med detta att göra?

## Comment 23
Author: AnneN

Är kaninerna inne kaniner så borde det inte vara större problem annars kanske man kan ha dem på balkong om det finns

## Comment 24
Author: Niklas

#22: Din kompis kanske inte kan sätta sig in i situationen. Du vet att det inte är din röra. Se till att komma ur vägen så att du kan må bra.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 25
Author: Hatasallad

Jag har fått nog av detta jävla dårhuset!

Tänker fanimej inte fira jul med släkten! Jag ska dra imorgon, någon som har tips vart jag kan dra? Där jag kan vara hela jullovet helst, bryr mig inte vart...

## Comment 26
Author: Hoppfull

Oj, har du någon kompis du kan vara hos? Sköt om dig nu och gör inget dumt!

## Comment 27
Author: Hatasallad

\# 26 Nej, har inga kompisar

## Comment 28
Author: Hoppfull

Vad hade du funderat på? Vart tar man vägen då? Jag är alldeles för feg att bara ge mig iväg, jag hoppas att du har någonstans att ta vägen först.

\*orolig\*

## Comment 29
Author: Hatasallad

Som grädde på moset så kommer min gammelmormor gå bort på julafton ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Snälla....ge er inte bara iväg så. Det kan vara farligt.....fast man inte alltid tänker på det. Försök att stå ut , och få ordning på allt i början av nästa år. Jag vill inte att du ska råka ut för något mera negativt, du har nog med det du har just nu....

## Comment 31
Author: Hoppfull

"Gå bort på julafton"... vad menar du?

## Comment 32
Author: Hatasallad

Gå bort, då menar jag med att dö. Men hon dog idag, den här julen blir bara bättre å bättre ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 33
Author: Karmatarerskanise

#32 beklagar ..

## Comment 34
Author: AnneN

Beklagar sorgen

## Comment 35
Author: Kia

Hatasallad, Jag beklagar också sorgen. Tråkigt, precis nu också när du har det så jobbigt med så mycket annat att det händer just nu då.

Jag hoppas du har funnit någonstans att ta vägen över jul,

Kram Kia

## Comment 36
Author: Gronstedt

Hatasallad, hur har du det? Tänker på dig ...

## Comment 37
Author: Margareta

Jag undrar också hatasallad hur det gått för dig och vart du tagit vägen

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Instämmer. Vi vill gärna att du skriver några rader och talar om hur du har det!

## Comment 39
Author: Maria

Tänker på dig nu under helgdagarna. Hur har du det?

## Comment 40
Author: Hoppfull

Samma här... berätta gärna hur du har det!

\*tänker på dig\*

## Comment 41
Author: Kia

Jag undrar med och hoppas du hänger in där och inte mår allt för dåligt....

Kram Kia

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Ja....jag undrar med vart du har tagit vägen och hur det har gått för dig......?????

## Comment 43
Author: Hatasallad

Det får väl gå, finns inte att mycket att göra åt. En vän till mig tycker jag ska prata med psykolog eller kurator, men jag har bara dåliga erfarenheter av såna.

Gammelmormor ska begravas den 11:e januari ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Vad tråkigt med din gammelmormor. Jag förstår att du har alldeles för mycket omkring dig nu.

Det kan vara jättesvårt att börja prata med en kurator/psykolog, men jag tycker att du ska ge det en chans. Eller rättare sagt flera chanser. Du har inge att förlora! Jag tror att du har mycket att "prata" av dig.

En tröstekram!

## Comment 45
Author: Hoppfull

Jag håller med de andra! Men när man ska hitta någon att prata med ska/måste man inte nödvändigtvis ta den första som finns till hands. Man ska prata med någon som känns rätt och det är bara att byta och "kräva" (be om) någon annan tills man hittat någon det funkar med. Jag går hos en psykiater sedan flera år tillbaka och jag kan inte nog tacka min lyckliga stjärna eller mina skyddsänglar för att just jag fått kontakt med denna otroligt speciella och säregna kvinna!

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Det är jätte vigtigt att man känner att personkemin stämmer och att man känner sig trygg med den som man går och pratar hos annars har man ingen nytta om det. Kämpa.....det kommer att bli bättre. Jag förstår att det är jättejobbigt just nu.....
