# Medlemmarnas egna historier
Author: Kia

Det finns en grupp som heter medlemmarnas egna historier.

För er som är nya (eller er som är gamla och inte skrivit :))

Skriv gärna en tråd och berätta om er själva :)  och lägg in tråden i den gruppen :)  

/Kia

## Comment 1
Author: kickelina66

Har länge funderat på att skriva ner lite mer om mitt sockerberonde/överätning men har inte riktigt kommit mig för. nu kanske det blir av. vi är många här med den problematiken och det ger mycket att läsa andras historier.

## Comment 2
Author: kerstinjo

En dag kanske jag berättar min "lifestory" på detta forum. Men inte idag, utan en annan dag.

Det är ingen vacker läsning, inget liv som jag är stolt över. Men tänk ändå vad detta liv i ett missbruk har lärt mig!

Ryggsäckarna med hård och svart livserfarenhet är många. Men jag har även fått många väskor av livsglädje.

Jag är otroligt glad över att jag på resans gång har lärt känna så många, både hela och trasiga själar. Jag är glad över att jag numera kan glädjas över de små sakerna i livet.

Samtidigt sänder jag en tanke till de flesta av mina gamla vänner som inte har fått uppleva denna möjlighet. Eftersom en för tidig död sätter ett brutalt slut på all framtid.

## Comment 3
Author: David

Sökte efter olika forum där depression diskuterades, och hamnade även här. En mycket snabb presentation av mig,

Efter många upp- och framförallt nergångar i livet fick jag en mirakelmedicin, ett benzo-preparat. Började så småningom ta större och större doser, vilket ledde till ett missbruk. Är sedan flera år "ren", men anser mig själv ändå vara missbrukare, eftersom jag vet att om jag tar benzo-preparat igen så är jag fast rätt snabbt. Vet också att när jag är riktigt påverkad tar jag ofta överdoser som leder till sjukhusvård.

Problemet när man blir beroende, oavsett vad det är, så blir man ofta lämnad ensam. Vännerna, även de man ansett vara nära vänner, försvinner. Och det i sig leder ju till en nedåtgående spiral, där man till slut är så ensam att det känns som att livet kvittar helt. Som bonus efter mitt missbruk fick jag en lång och ihållande depression som jag slåss med varje dag. Vissa dagar är bättre än andra.

För min del är mina katter (kika fotoalbum) och mitt egna företag de två saker som håller mig igång vardagligen.

## Comment 4
Author: Jeah

Hej alla!

Ny här och jag tänkte berätta liite om mig.Har många år av missbruk bakom mej främst alkohol men även andra droger. Är nu nykter sen nästan 2 år. Blev i stället beroende av mat. I grunden har jag psykiska problem.

Det är hemskt många dagar man får kämpa som en dåre för att inte falla tillbaka i alk/drog/mat missbruket.

Jag tar en dag i taget och är glad att jag är nykter.

Hittade hit till er och det ger mej en enorm tröst att få ta del av era berättelser och känner så väl igen mig i många.

Mvh/Jeah

## Comment 5
Author: Kia

Hej Jeah...

Du är varmt välkommen hit.

/kia

## Comment 6
Author: evaekroth

Hej på er alla!

Jag började dricka första gången när jag var elva men tog min riktiga fylla när jag var tretton. Jag kom från en destruktiv familj och jag blev inte hörd och sedd men fick mycket stryk. Anslöt mig till äldre balandade kompisar och jag flyttade hemifrån när jag var 14, skolan funkade inte, när jag var 16 hade jag fått mitt första barn. relationer till män var kantrade med missbruk, otroheter och kraftigt med beroende, självmordsförsök, andra droger mm. När jag var 16 hade jag utvecklat min alkoholist ganska så kraftigt. Mina föräldrar skilde sig och min mor utvecklade också denna sjukdom. Jag fick en massa konsekvenser med skulder, missfall, blev av med mina äldsta barn, blev av med jobb och vänner, vräkt från ett antal lägenheter. 1998 tog min dåvarande man livet av sig på ett lvm hem och då satte det verkligen fart på mitt drickande. 2 gånger på ett år försökte jag ta livet av mig, tabletter kom in mer i mitt liv. Allt var bara kaos.

Hösten 1999 kom jag till ett behandingshem, 12-steg, men jag fattade inte vad jag gjorde där var hemma sedan i 3 veckor och tog mig ett rejält återfall och det kunde verkligen ha slutat illa men det blev mitt uppvaknande. Februari 2000 kom jag till ett halvägs hus och det blev min räddning. Jag har varit ren i november detta år har jag varit ren i 10 år och det har varit en tuff resa men jag är fortfarande nykter.... Lite hur det har sett ut i mitt liv.

## Comment 7
Author: Gronstedt

Välkommen, evaekroth! Vilken resa du beskriver ... hoppas du ska trivas här!

## Comment 8
Author: evaekroth

Tack!

Jag trivs redan och det känns bara bra att få dela med mig av min erfarenhet och även att få ta del av eran oavsett beroende.

## Comment 9
Author: kerstinjo

Hej och välkommen hit.

Säger jag innan jag far iväg igen!![Glad](http://beroenden.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Porklash

Välkommen!

pEr

## Comment 11
Author: Kia

Välkommen hit ..

/Kia

## Comment 12
Author: miklo

Hej.

Jag hittade hit igår av en ren slump. Hoppas väl på att hitta något som kan hjälpa mig? Har en bakgrund med beroendeproblematik och delvis missbruk. Beroende av främst opiater, sen benz och har även perioder då jag "behöver" centralstimulantia. Har haft en normal, kärleksfull och trygg uppväxt, men är väldigt osäker och otrygg i mig själv. Ingen av mina föräldrar har någonsin missbrukat men andra släktingar har, eller har haft problem. Allt började med att jag "hittade" benz och upptäckte att jag mådde bra av det, då jag under större delen av mitt liv haft ångest. Sen dök opiaterna upp och då behövde jag inte känna något alls, vilket jag tyckte var toppen!? Har egentligen aldrig tagit dessa droger för att uppleva ett rus utan för att dämpa ångest. Min åsikt är att man kan missbruka utan att vara beroende och vara beroende utan att missbruka. Men de flesta som brukar droger är nog både och. Ett beroende är dock enligt min åsikt värre än missbruk i det långa loppet (om jag måste välja mellan två onda ting). Min konsumption eskalerade efter ett par traumatiska upplevelser och ett tag var jag illa däran. Har tagit mig en bra bit upp från detta nu men har en lång resa kvar. Hatar drogerna och mitt beroende och vill inte ta dessa, men jag verkar inte ha styrkan att helt kliva av ännu? Jag kommer nog med tiden att specifisera mig lite mer om mitt problem men just nu vill jag bara kolla av läget. Gillar att diskutera och argumentera och jag säger/skriver vad jag tycker. INGEN ska dock ta något personligt. Har ganska fasta åsikter inom de områden jag har mkt kunkap om, som t ex droger, läkemedel, politik, historia m.m. Men även om mina åsikter är starka betyder det inte att jag inte kan ändra dem, om jag blir tillräckligt övertygad! Har läst några inlägg här och sett personer argumentera för att sedan vara för stolta att ändra åsikt, när de verkar tappa sina argument, och istället börjat med smutskastning på låg nivå. Ja, ja... nog om det. Hoppas den här sidan är något för mig.

## Comment 13
Author: Porklash

Hej och välkommen Miklo!

pEr

## Comment 14
Author: Gronstedt

Hej miklo och välkommen!

Diskussioner är trevliga och starka åsikter och övertygelser är helt OK, så länge man gör tydligt att det är ens egna åsikter och inte världens sanning som alla måste tro på. Argument som övertygar dig kanske inte övertygar mig och tvärt om. Det jag gillar med den här sidan är att även om vågorna går höga ibland så kan medlemmarna släppa taget och vara överens om att inte vara överens, när argumenten inte övertygar. Så jag hoppas du ska trivas!

## Comment 15
Author: evaekroth

Hej Miklo!

Kul att du hittat hit som och jag. Hoppas att du kan hitta den nyktra vägen för den ger mer men den tar olika tid som allting annat. Åsikter ska man ha och alla kan inte tycka lika heller men jag kan också bli hjälpt när jag lyssnat på någon annas åsikt.

## Comment 16
Author: miklo

Tack.
