# sockermonstret håller klorna  i mig
Author: Maria444

I går började jag att kämpa för att bli  avmed sockret ännu en gång av många och gårdagen fungerade bra och jag kännde mig peppad.

Idag kännde jag mig också på g och då vart detngt som jag blev arg av och  tyvärr så hittade jag bullar  i frysen som jag åt 4 st av på raken nu kommer ångesten och jag mår inte  bra usch jag måste ju fixa det här men jag klara det inte  själv  känner mig oerhört ensam .

/Lena

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hej

Se det positiva i det hela. nu har du inte bullar hemma längre när du startar om.

Det går, bara bestäm dig, och ta till alla knep som finns för att skingra tankarna.

## Comment 2
Author: wingren

När du känner dig som mest peppad o taggad, städa ur kyl, frys, skafferi o dina små gömmor. När du gjort det känns det bättre o se till att gå ut med soppåsen med sockerbomber så den inte står o lockar. Jag brukar undvika att ha med pengar när jag är ute o vet att jag kommer gå förbi någon godisaffär eller liknande. O när man ska handla försöka ta med pengar så det bara precis räcker till det viktigaste :) lycka till!
