# Treo- mitt problem.
Author: Siggebus

Hej hej, här kommer jag ![Glad](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag är beroende av Treo (vanliga) och har varit i många många år - säkert har jag hållt på med detta i minst 25 år! (Om det räcker!?)

Så här kan min dag normalt se ut:

Klockan ringer vid 6:45 - jag går upp och blandar två Treo.

Ca kl 12:00 på jobb - jag blandar två Treo.

Kommer hem vid 16:15 - blandar två Treo.

Innan jag lägger mig - blandar Två Treo.

Ibland kan jag t om ta fler på ett dygn - jag vaknar ibland med huvudvärk på natten och tar då ........ ja just det - två Treo! ![Rynkar på näsan](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Detta är förstås helt vansinnigt och jag är inte korkad - jag vet ju att det absolut inte är bra för min kropp och jag vet ju också att detta Treo-ätande i sig _skapar_ mer huvudvärk.

När jag började med Treo tog jag inte så många - då tog jag en per gång men det hela har som sagt eskalerat genom åren.

Jag har problem i min kropp som skapar huvudvärk, t ex jag har stora problem med min nacke. Sover jag minsta lilla konstigt med nacken så får jag huvudvärk och  måste ta värktablett. Tyvärr är det bara Treo som hjälper då - tro mig, jag har provat.

Men väldigt många gånger (de flesta kanske) tar jag Treo även om jag inte har ont i huvudet egentligen. Jag liksom känner efter allt vad jag kan för att känna om det känns något och minsta lilla så tar jag Treo bara för att inte _riskera_ att det blir riktig huvudvärk av det.

Nu sista tiden har jag även märkt att jag tar Treo som en "vana" och det är ju illa verkligen!

Jag har provat att låta bli Treo helt tvärt tidigare men det klarar jag inte om jag ska kunna sköta mitt jobb samtidigt för då får jag en sån fruktansvärd huvudvärk att det är på gränsen till migrän.

Så igår körde jag igång med min egen lilla strategi - jag ska ta Treo morgon, middag, eftermiddag och kväll som vanligt **_men_** bara ta en tablett per gång.

Det blir ju en bra minskning ändå till att börja med - dvs 4 tabletter mindre än vanligt.

Jag ska också vara väldigt uppmärksam på hur jag känner mig och om jag absolut inte har huvudvär vid lunch t ex så förskjuter jag tiden tills jag tar nästa.

Vad tror ni om detta? Hur har/hade ni gjort?

Mitt mål är att till slut bli av helt med Treo men att sluta tvärt är inget alternativ.

Jag började som sagt igår och tog bara 4 tabletter på hela dagen. Det gick över förväntan bra men jag märkte att mycket av problemet sitter i "tänket" - i hjärnan.

Mina tankar snurrar hela tiden runt hur jag känner mig? Har jag huvudvärk? Känns det inte lite nu? Etc etc....

Jag känner att jag liksom måste focusera på att INTE hålla på att känna efter! ![Tungan ute](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Nu skulle jag gärna vilja ha tips från er som är eller har varit i samma eller liknande situation - för jag är säker på att jag inte är ensam ![Glad](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: aeon

Hej!

Läser ditt inlägg och ser att om jag inte passar mig så är jag i samma situation om några år!

Har ett hemsk huvudvärk som dyker upp i stort sett varje dag och nu när jag har slutat med socker och cola så kommer den dagligen.

Vet inte om det är mitt sockerstop eller min dåliga nacke som orsakar detta men grejen är att en Treo hjälper vilket inte någon annan värktablett har gjort förut.

En underbar känsla att känna smärtan försvinna inom 30-60 minuter plus att jag även får en kick av tabletten och blir både pigg, glad och mindre hungrig!

Har kommit på mig själv att ta en tablett även om jag inte har ont bara för att få själva kicken och må-bra-känslan.

Att göra som du nu dvs trappa ner sakta låter mycket vettigt och jag önskar dig lycka till!

## Comment 2
Author: Siggebus

Du har kanske abstinens från avsaknaden av socker? ![Glad](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Du har alldeles rätt - försök ta tag i det men kanske du inte ska göra allt på en gång? Om du precis slutat med kolhydrater så låt de biverkningarna ebba ut först - så hade nog jag gjort.

Kram på dig och lycka till du med! ![Skrattande](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: aeon

Det har du nog rätt i ![Flört](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Kram!!

## Comment 4
Author: Siggebus

Jag är förvånad rent ut sagt hur bra detta går! Klockan är 12:58 och jag har ingen huvudvärk!

Dock är det skrämmande hur inställd man är på att ta Treo - jag har alltså ingen som helst värk men hela jag SKRIKER efter att gå ut i köket och blanda en tablett ![Skrikandes](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Läste någon stans att det är koffeinet som är beroendeframkallande och med tanke på hur många Treo jag tagit före igår så är det väl det som gör att jag nu får spika fast fötterna i golvet för att inte gå ut i köket och öppna den lilla vita korken. ![Obestämd](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Kanske man skulle koka en kopp kaffe? Där har vi ju koffeinet  - fast kan man bli beroende av kaffe? ![Tungan ute](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 5
Author: aeon

Stå ut för tänk vad bra du mår när du klarade det!

Ta en promenad istället för att hälla i dig kaffe!

Detta klarar du!

Kram!

## Comment 6
Author: kerstinjo

Jag känner igen det där. I många, många år åt jag ständigt Treo, precis som du.

Som du så väl är medveten om så skapar värktabletter biverkningar som t.ex. huvudvärk när man inte tar dem. Det blir som ett ekorrhjul.

Jag kommer faktiskt inte ihåg hur jag slutade med dem. Men som du gör; trappa ner/ut dem är en bra väg att gå.

Försök att hålla dig till den dosen du bestämt och om du får jätteont så kombinera en Treo med t.ex. en Magnecyl.

Lycka till!

## Comment 7
Author: Siggebus

Lite uppdatering - i går tog jag faktiskt bara tre st Treo på hela dagen! Fattar knappt att det är sant!? ![Förvånad](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")![Förvånad](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Idag blev det en mer - hade rätt stressigt på jobb och när vi sist på dagen hade ett ganska upprört personalmöte så började det dunka betänkligt.

4 st blev det alltså idag och det känns bra - ska snart lägga mig så jag lär väl inte hinna med fler hi hi ![Flört](http://beroenden.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Dock har jag ett jättesug emellanåt - kan ju vara koffeinet som jag är van att "tuta" i mig?

Lagade en kopp kaffe för en stund sedan och faktiskt så hjälpte det.

Jag försöker också undvika att _få_ huvudvärk på lite olika sätt. Jag har nackproblem - spänner mig gärna i nacken och axlarna omedvetet och pressar även ihop käkarna titt som tätt.

Men jag försöker vara uppmärksam på det och om jag börjar känna mig stel i nacken så gör jag lite "gymnastiska" rörelser, t ex rullar med huvudet åt sidorna etc. Likaså har jag kommit på att om jag liksom ibland öppnar käkarna/munnen riktigt stort och liksom tänjer så släpper spänningarna där.
