Mina regler
Skrivit: 2004-04-28 20:38 Ett dagboksinlägg från 2004….
Jag har gått på många gator och ramlat i många gropar sen dess. Ofta numer har jag till och med känslan att vara helt ur beroendet, så visst kan man förändras, bara man vet vad som skall förändras.
-----------------------------
Jag får äta godis i bilen när jag kör långt
… Jag planerar en långresa när jag är sugenAll bjudmat är tillåten
… Det gäller att hålla sig framme när det är fikadagsÄt ordentligt, Du vet inte när Du får mat nästa gång.
… Den där extraportionen sitter alltid braGäster behöver inte äta som jag och inte jag heller av artighetsskäl
… Jag bjuder hem folk när jag är sugen på något onyttigtSjuklingar får äta vad de känner för
… Kan bli hypokondriker och äta sockersliskiga soppor & krämerSnabbmat är tillåten när man har bråttom
… Dålig planering är ofta orsak till dålig snabbmatMotion kräver extra intag av något gott
… Mina helgpromenader har ofta caféer som målVid dåligt väder får man stanna inne
… Dåligt väder kan vara vilket väder som helstListan kan göras lång och det är givetvis jag som bestämmer innehållet och gör de förändringar som passar mig för stunden.
Självklart vet jag att det är mig själv jag lurar och ÄNDÅ fortsätter jag att argumentera med mig själv.
Nästa steg på min utvecklingsplan är att skriva om alla regler och följa dem i minst 6 veckor så att de hinner bli en vana.
----------------------------------
Nu har det gått 3½ år och jag känns inte vid EN ENDA av mina gamla regler. Jag har verkligen börjat ett helt nytt liv och det har jag LCHF-kosten att tacka för. Behoven som kunde driva mig till vad som helst finns helt enkelt inte
Numer pensionär i Nynäshamn
Jag känner absolut igen det där. :( Speciellt det där med att, man måste äta för tänk om man blir hungrig… Bäst att passa på om där finns en godisbit.
Skojar du? Vi är visst inuti varandras huvuden allihopa. Ja visst känner jag igen mig i detta att man kan hitta på regler för att få tillstånd att äta…
Hjärtat är världens bästa försvarsadvokat, den kan motivera vad som helst.
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade
Vill någon vara snäll och förtydliga vad LCHF-kost är för något? Alla här tycks veta vad det är men jag har ingen aning! 
ops sorry lullan. Det är en kost som består av mycket lite kolhydrater men mycket fett. Kolhydrater.ifokus kan du gå in på för att läsa mer.
LowCarbHighFat
#5 Jaha, tack så mycket! Då ska jag gå in och läsa lite där! 
Sitter och små fnissar just nu åt mina egna regler som jag haft *ler*…. Ibland undrar jag om jag inte är lite tokig iallafall.
Putt