7 månader
Sitter här och funderar och inser att jag varit abstinent i 7 månader igår och shit det känns helt sjukt /galet och allt jag bara kan tänka mig. Eller egentligen känns det väldigt friskt *ler* men fortfarande lite galen känsla :)
Det är många tankar vissa dagar och det är fortfarande en dag i taget och för mig som sockerberoende gäller det verkligen att vara på min vakt hela tiden.
Igår var jag ute och åt med ett gäng gamla tjejvänner och jag beställde mat som jag noggrant kollade och frågade om det fanns socker/mjöl/ vete i och valde det de kunde tillaga till mig. Till min efterrätt tänkte jag att jag dricker en cafe latte. Så jag får ut den och ovanpå är det liksom flera sträck med något brunt på och jag tänkte undrar om det är något form av kaffe han hällt på. Jag tog en liten klunk och spottade för det var riktigt sött. Frågade honom vad han hällt i mitt kaffe, vad det bruna var. D¨å svarar han chokladsås.. Jag fick en ny kaffe men jag kan inte låta bli att undra när jag hela kvällen jagat honom om vad där var i maten jag skulle få och att jag absolut inte kan äta något form av socker hur han då tänkte när han sen hällde chockladsås på mitt kaffe.. Hm!! *ler bara ler vad mer kan man göra"
Men ständigt på min vakt är jag….
Men Sju månader känns riktigt bra….
Jättestort grattis och ett fång med rosor till dig beundransvärda Kia! Du är min förebild. Kramar

Fantastiskt Kia!!!
Och tänk så många tanklösa människor man möter, ja le är definitivt rätt sätt att bemöta det på! :)
Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?
Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

Grattis! Bra jobbat =)
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
herregud vad du är duktig! Helt otrolig och så stark!
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Kanon jobbat! Du är duktig och det gäller att vara envis och medveten hela tiden. Grattis
Grattis kia! Ja det är ju sådana människor man stöter på överallt tycker jag.
Det finns så många som är okunniga och som strax efter att man förklarta att man inte äter socker förslår att man ska ta en kaka eller liknande.

Grattis Kia!
Det är som om dom faktiskt inte har fattat!! alls eller är det så att det är för hotande att tänka att socker är farligt?? Buddhina
