Beroenden iFokus

Beroenden

Etikett: övrigt
Läst 9427 ggr
Mikaela_B
7

Mitt tablettmissbruk fick sina konsekvenser

Dom flesta som läst ang mig vet att jag missbrukat droger och läkemedel, mitt missbruk på tabletter som Tramadol och Lyrica mm fick sina konsekvenser även efter att jag lagt av.

Jag har vart dålig ett tag nu, ca 1 vecka, svettningar och illamående, vanliga biverkningar som kan komma och gå under långa perioder. Men fick feber för ca 1 vecka sedan och kroppen kändes konstig, inget fel med det var min tanke, förkylning fick man och ont i lungorna, trodde självklart att jag åkt på lunginflammation, men icke.

Ikväll fick man det konstaterat på rak hand vad problemet var, efter att min arm bomnade bort och jag fick yrsel så fick jag åka in.

Upptäckte en blodpropp i armen, men har även blodproppar i lungorna. Detta är en av de saker du kan få om du håller på med Tramadol och Lyrica i så stora mängder som med ett missbruk.

Jag har under flera år hållt på med just Tramadolen och fick ett beroende och missbrukade något kraftigt.

Jag har även bildningar till fler blodproppar som upptäckts i kroppen och blir inlagd på sjukhuset pga detta. Så med häcken full med annat och inlagd på sjukhuset så finns det inte mycket mer man kan göra än att tacka just nu för att jag slutat med tabletterna, hade man flängt runt nu och vart helt i sin egna lilla dröm värld hade jag då upptäckt felen? hade man ens brytt sig om att åka till sjukan? Nej det tror jag inte.

Denna vevan hade kunnat sluta mer illa än vad den gjorde.

Nu fick jag skrivit av mig lite iallafall om min underbara vardag till friskhet.

www.blueberryhedgehogs.com

kerstinjo
0
#1

Just precis som du säger; Din väg till friskhet och framför allt frihet!!

Tyvärr hör det tii vanligheten att man råkar ut för  sk. reboundeffekter. Man mår sämre än man gjorde innan man började missbruka och mår helt enkelt "skit".

Tur att du fick vård för en blodpropp kan vandra iväg och sätta sig på ställen där den gör stor skada, mycket stor t.o.m.

Men nu är du på väg Mikaela och har gjort något jättebra för dig själv!

Stor kram!!

 Kerstin 

 

Mikaela_B
0
#2

Jag har legat med dropp i 6 timmar, jag mådde så dåligt på droppet att man spytt hela natten, propparna satt i lungorna och nu kommer jag få gå på behandling i minst 6 månader.

Jag skall ta 2 sprutor 1-2 ggr dagligen, blodförtunnande är det.
Hur länge bestämmer läkaren.
Det känns obehagligt att börja sätta sprutor på sig själv igen.
Sist man gjorde det så var det i annat syfte, och jag är lite rädd för det.

Alla liknelser från förra missbruk är skrämande. Så sprutor och nålar är något jag har fobi för. Nu fick jag den första sprutan på sjukhuset
men skall ta en till själv ikväll, vad skall jag göra?
Jag finner ett stort obehag i kroppen för detta.

Jag har inte familjen som stöd, så jag vet inte alls hur jag skall få detta att funka =(

Jag har ju inte tid att befinna mig på sjukan 2 ggr dagligen heller!

så jag sitter i skiten känns det som =( tänk om det väcker upp suget igen för annat!

www.blueberryhedgehogs.com

Braille
0
#3

Självklart ingen ersättning för medicinen men Omega 3 är blodförtunnande - kanske kan tillskott minska antalet sprutor i längden?

Mikaela_B
1
#4

Jag måste ta sprutorna, eftersom att jag haft propp i benet som gått upp i lungorna och nästan losnat därför fick jag åka in akut.
Då det i det läget kan vara riskfyllt.

Jag äter omega 3 redan och tillskott pga annan sjukdom som gör att jag inte får i mig den näring som jag skall ta in dagligen, så därför är tillskott en daglig dos i min vardag. Men inte ens det förhindrade propparna.

Sedan så rör jag ju mig mycket eftersom att jag rider, och tränar mycket med hundarna, och jobbet skall vi inte ens tala om, där springer man runt som en yr höna 8-12 timmar/ pass.
Och rörelse skall också minska.

Men mitt missbruk var så kraftigt att det inte spelade någon roll hur jag än gjorde.

Sedan så är det ju inte det att jag inte vill minska antalet sprutor, men jag vill inte ha dom alls! Jag har sån fobi för nålar och är i en period där jag lätt kan falla tillbaka på det jag kämpat för att komma bort.

www.blueberryhedgehogs.com