Anhörig
Vet någon om det finns någonstans att vända sig när man är anhörig till en spelmissbrukare?

Gamblers Anonymous har Gam-Anon men om det finns i Sverige låter jag vara osagt. GA i Sverige har denna hemsida:http://www.ga-sverige.se/ Gam-Anons internationella:http://www.gam-anon.org/
Du kanske kan vara den som startar första Gam-Anon mötet i Sverige? 
Sen kan du ju alltid skriva här!
Tack för råden. Har inte ens kommit och tänka på att det bara är att googla, annars brukar man vara snabb på att googla det mesta =) Ska ta tag i situationen för jag inser att alla mina olika metoder och hotelser inte fungerar och eftersom jag verkligen försöker trots att det itne hjälper börjar jag känna mig passivt medskyldig. Den tråkiga insikten jag har kommit fram till är att "några månader av bra" inte betyder att problemet är ur världen.
ACoA vuxna barn till alkoholister och andra dysfunktionella familjer kan defintivt vara något för de problem du beskriver! www.acoa-sverige.org heter deras hemsida.

Hej, jag rekommenderar också ACoA:s mötesgrupper, men här finns lite länkar som är mer specifika inom just spelberoende - och stöd till anhöriga!
http://www.spelberoende.se/foreningar.html
http://www.attendo.se/ATTemplates/PageTemplate____9101.aspx
Mvh Camilla
Är det möjligt för någon av admins att göra länkarna klickbara? annars vet jag ju att det baa är att klippa o klistra. men ändå

Så Beavis, nu är det bara o klicka o läsa…det var bara jag som var lite lat och bekväm förut
http://www.spelberoende.se/foreningar.html
Tack Froddel
Jag är själv lat och tar genvägar och så…
Men jag tänkte för de ssom är intresserade e ju klickbara länkar att föredra.

du kanske även kan gå på alanon möten