Beroenden iFokus

Beroenden

Etikettstöd
Läst 1668 ggr
Kia
2008-08-12 02:09
0

Interaction-möte?

Där jag bor har man startat inom OA.. sk, Interaction möte (tror det hette så) Det kommer från USA har jag förstått och mötesordningen är tydligen ngt annorlunda än andra möten. Jag har inte varit där själv men är lite nyfiken på vad det är.. Någon som vet?

AnneN
2008-08-12 12:21
0
#1

Nu blev jag nyfiken =)

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Kia
2008-08-12 21:29
0
#2

Hm! Jag får väl helt enkelt gå en onsdag och se vad det är och rapportera vidare *ler*

kerstinjo
2008-08-13 10:10
0
#3

Jag väntar med nyfikenhet!

 Kerstin 

 

kerstinjo
2008-08-13 22:05
0
#4

När kommer du och berättar?

 Kerstin 

 

Kia
2008-08-13 22:35
0
#5

jag hann inte gå dit idag tyvärr pga. jobb och fotboll med dottern… Nästa Onsdag har jag nog mer tid då ska jag gå så ska jag raapportera….:)

AnneN
2008-08-14 00:45
0
#6

Väntar med spänning (ungefär som då jag var liten och väntade på tomten, fast utan att vara rädd)

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

AnneN
2008-08-20 23:07
0
#7

Har du fått reda på något?

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

AnneN
2009-09-17 00:43
0
#8

Vet att denna tråd är gammal, men jag är fortfarande nyfiken

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Kia
2009-09-17 00:48
0
#9

Oj, den har jag glömt. Saken är den att jag var där men då var där en tjej som aldrig varit på ett sådant möte heller och det blev liksom bara vi och det blev svårt att hålla mötet då. Sen har jag inte varit tillbaka har hört att det lagt ner nu.

Men vad jag förstod det som så fick man enbart dela om tillfrisknad och man skulle vara på ett visst steg  för att få dela. De som upplevde det tyckte det var bra. Kan höra mig för om du vill och kolla vad det egentligen var för ett möte.

/Kia

AnneN
2009-09-17 00:51
0
#10

#9 Ja det vore toppen om du vill ta reda på lite mer info Glad Synd att det inte blev något ordentligt möte då du var dit.

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Kia
2009-09-17 13:41
0
#11

Jag ska fråga en vän jag har som jag vet var där. Träffar henne ikväll :)

Kram kia

Cherridwen
2009-10-30 20:00
0
#12

Jag har varit på Into action möten i Borlänge och kan bara berätta om det. Into action betyder till verket och är alltså döpt från ett kapitel i Stora boken. De skiljer sig lite från "vanliga" AA-möten.

Mötena är litteraturbaserade vilket innebär att man alltid läser ett stycke ur Stora boken. Man börjar från början i boken och läser till de egna berättelserna sedan börjar man om igen. Helst ska delningarna ha någon förankring i det stycke som blivit uppläst. Förut fick man inte dela om man inte gjort 4:e steget men nu har de tagit bort det i just den gruppen. Däremot kan man bli avbruten om det man säger är för lite tillfrisknande.

Man delar bara om lösningen och problemen tar man till sin sponsor. De som vill sponsra räcker upp handen efter mötet. Sponsringen utgår helt från Stora boken och 4:e steget ska helst ta ungefär en vecka eftersom det visat sig att många faller på att inte göra 4:e steget. Ofta för att det blir för långdraget.

Istället för att läsa "Hur det fungerar" från sidan 82 läser man "Mer om alkoholism", sidan 57. Och så läses alltid Set aside prayer.

Jag tycker personligen att mötena är kanonbra och ger väldigt positiv energi. Jag vet inte hur det är på andra Into action-möten men antar att det är ungefär lika.

Kia
2009-10-30 22:42
0
#13

Aha är det så det heter :) Ett R för mycket där :)… Låter spännande faktiskt. Det är säkert ngt liknande i andra program skulle jag gissa. Tack för du berättar .