Ärligt talat kan jag inte stå emot ett sug när det blir för stort så jag försöker förhindra det innan istället.
Jag försökte först sluta med sockret och SEN ta hand om alla problem som dök upp (sömnstörningar etc) men nu har jag helt bytt taktik och försöker läsa på mycket om beroende/hjärnan/kost som det går INNAN jag slutar med sockret.
Tex kan man ha problem med slemhinnan i tarmen så att inte näringen i maten tas upp och blir till aminosyror som blir till signalsubstanser… Så min taktik just nu är att ta hand om dessa problem först, sen skriver jag ständigt matdagbok så jag kan se vilken mat jag mår bra och dåligt av. Igår förde jag ihop detta till en lista med samtliga livsmedel jag ätit för att sen kunna klura ut vilka av dessa som jag kan trigga på osv. Alltså metod = ta fram matplan som funkar så senare får mindre sug :D
Tvingas jag svara på frågan så är det nog ägg och hemgjord majonnäs som ligger högt. Innan skulle jag tagit protein och fett bara men jag har nu insett att jag även som sockerberoende inte mår bra av nollning i LCHF utan får hitta nån balans mellan vad jag kan äta innan det bildas sug.
Oj långt inlägg… :)
Sant det du säger på lutet det brukar de säga på kolhydrater att om man har sug ta en bit smör/fet och ät, eller smör på en bit ost osv.
Nolla kolhydraterna är i princip omöjligt då det finns i det mesta men hålla det på lägsta möjliga nivå som beroende brukr vra bäst.
När det kommer upp sådär oväntat eller ovanligt starkt så försöker jag bäst jag kan att distrahera mig med annat, kan vara dataspel eller bra film eller rita.
Ett annat bra alternativ jag upptäckt är att koka upp vatten med vinäger. Det ger en obehaglig stank och då är man inte sugen på nånting! Det funkar för mig, prova
Eller borsta tänderna.
Det kan vara bra, tror jag, att inte ersätta sockret med annat ätbart utan istället göra något helt annat om man har möjlighet, så att man inte fortsätter att koppla ihop suget med påföljande ätande. Hoppas du hänger med i resonemanget?
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
#6
Jo, de gör ju det tyvärr
Personligen så känner jag mig inte triggad på det men man får känna efter! Vi har väl alla rätt stor erfarenhet av att borsta tänderna så man borde märka sånt
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
Stomatol! <3 Det var min favorit i många år men nu tycks den vara borta Tyckte den smakade fräscht och inte så äckligt sött som många andra. ACTA är väl också mindre söt i smaken kan jag tycka, även om den säkert innehåller sötningsmedel.
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
Har aldrig känt nån saltsmak av Stomatol, bara fräscht Men om jag nånsin hittar dem igen så ska jag känna efter extra noga! Finns inte varken på Ica eller Willys här.. får leta upp en COOP.
Förresten, jag fick tips förut om att mullbärs-te (grönt) har bra inverkan mot sötsug. Har tyvärr inte hittat något än så jag har inte provat själv. Men kan ju tipsa om det ändå
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
Fast många LCHF:are bland annat pratar om att de vill undvika fluor. Det har visst vistas att det kan ge upphov till cancer. Jag vet inte i vilka doser visserligen. Men vet att de tycker att fluor är onödigt, särskilt om man äter lågkolhydratkost.
(Fast vi är nog påväg bort ifrån ämnet.. ska vi ha en tandkräms-tråd kanske? )
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
Hej
Så här gör jag:
Jag lyfter luren ringer en vän antingen en beroendevän eller en icke beroendevän och frågar hej hur mår du?
Låter denne på andra tråden prata om sig själv och lägger därmed fokus på den personen vilket leder till att jag tar bort fokuset på mig själv och därmed suget. Lägger jag på luren och fortfarande suget finns kvar ja då ringer jag ett samtal till. Kanske till och med träffar ngn och fokuserar totalt på deras problem i livet inte på mig själv. På så sätt kan jag hålla mig till den maten jag planerat och inte äta en massa emellan som jag inte alls behöver. Äter jag emellan mina mål handlar det ofta om en känsla inget annat. Och då blir det igen ett beteende som jag inte vill ha oavsett om det är bra grejer jag äter eller inte.
Kram Kia