Beroenden iFokus

Beroenden

MaBra

MaBra

Jag är en man på 64 år, som haft ett stressigt jobb men nu sedan ett år tillbaka blivit pensionär. Redan före min 50-årsdag fick jag av läkare veta att jag levde farligt och att jag borde ändra mina vanor. Det var knappast förvånande eftersom jag under åren lagt på mig en övervikt på 20-25 kg. Jag började då också medicinera mot högt blodtryck, något som jag i förstärkta doser fortsatt med fram till idag (Seloken 50 mg och Cozaar 100 mg). Jag gjorde under de följande åren många ansträngningar att ändra kost och öka motionen (rökning hade jag slutat med i 35-årsåldern), men de varade inte länge och fick knappast några positiva resultat, snarare tvärtom. För 3 år sedan fick jag diagnosen diabetes typ 2, men min diabetessköterska sa att jag hade "guldläge" och skulle kunna klara mig ett bra tag utan medicinsk behandling om jag lade om kosten och ökade motionen. Mina värden då var HBA1C 5,8, KOL-S 6,1, TG-FS 1,27, HDLKOL-S 1,6, LDLKOL-S 3,9. Jag följde hennes rekommendationer och promenerar sedan dess 1 tim 5-7 dagar i veckan, på senare tid oftare och mer regelbundet och nu med stavar som jag funnit är mycket skönare. Kostrådet jag fick var nog ganska framsynt för det påminde mycket om GI-kost, dock med högre andel långsamma kolhydrater. Hon avrådde också från light-produkter.
Jag gick ner några få kilo, förbättrade mina värden lite och har fram till nu kunnat klara mig utan diabetesmedicin, men vid senaste kontrollen före jul 2008 tyckte min läkare att nu var det nog dags att börja medicinera. Värden då var HBA1C 5,5, KOL-S 5,2, TG-FS 1,23, HDLKOL-S 1,5, LDLKOL-S 3,2 och fastevärdet på blodsocker mättes till 8,1. Min läkare anser inte det är idé att ta tabletter för att stimulera insulinproduktionen eller öka känsligheten för densamma utan anser att jag skall gå direkt på insulin. "Du måste ändå ta det förr eller senare och det är lika bra att du lär dig tidigt" var motiveringen. Jag kom i alla fall överens med henne att göra ett nytt försök med kosten (utan att närmare gå in på vilken diet) för att få ner vikten - en övervikt på 15-20 kg. Jag har sedan 10 månader hållit mig till LCHF-diet, dock har jag ätit tills jag blivit mätt och inte räknat kalorier. Jag har nu gått ner 12 kg vilket känts onaturligt enkelt. Jag mäter HB varje morgon efter min morgonpromenad och de första 2 veckorna hände ingenting, det låg stabilt runt 7,0. Men helt plötsligt på några dagar sjönk det till 5,5. Jag började nästa tro att det var fel på mätaren. Fanns det någon form av depåer som tog slut? Eftersom jag mår bra så tänker jag fortsätta med LCHF och hoppas att det också påverkar mina värden så att jag kan slippa medicin ett bra tag till.
Detta är skälet till att jag startat bloggen och jag läser nu med intresse om alla andra som har det som jag och vilka resultat som kan åstadkommas med rätt kost.

Medlem sedan:
2009-01-26
Antal inloggningar
30
Född
1945
Kön
Man
Skrivna inlägg
0
Skrivna kommentarer
0
Fådda gillningar
0
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 3 sajter

Medaljer